Bob a Bobek logo

příběh boba a bobka

KDO JE
BOB A BOBEK

Bob a Bobek – králíci z klobouku je český kreslený Večerníček s největším počtem natočených dílů. Boba a Bobka stvořil Vladimír Jiránek.

Bob a Bobek jako maskoti hokejového mistrovství

Králíci jsou s námi přes 40 let

Bob a Bobek
jsou s námi od roku 1978

Králíci z klobouku Bob a Bobek je český kreslený Večerníček. Od 4. série byl uváděn název Bob a Bobek na cestách.

Bob a Bobek jsou dva králíci, kteří žijí v kouzelnickém klobouku.

Bob je sice velmi chytrý a přičinlivý, ale zdaleka není tak šikovný a nápaditý jako menší Bobek.

Bob je větší, chytřejší a zaujímá často pozici rodiče. Bobek je menší, bázlivější, ale šikovný a nápaditý a je často v roli dítěte. Oba králíci mají originální nápady, které je ovšem často dostanou do potíží, jež jsou základem komické zápletky. Ačkoli většinou postavy ctí dobré mravy, není seriál v žádném případě moralizující, králíci dělají i neplechu a mají záporné vlastnosti.

 

91

dílů Boba a Bobka

Natáčení bylo zahájeno roku 1978. V osmi sériích vzniklo postupně celkem 91 dílů, které režírovali  Václav Bedřich, Miroslav Walter a Ivo Hejcman.
Na scénářích pracovali Vladimír Jiránek, Jaroslav Pacovský, Jiří Šebánek a Pavel Šrut. Autorem kreseb je po celou dobu Vladimír Jiránek. Hlas králíkům propůjčil Josef Dvořák, hudbu složil Petr Skoumal.
Bob a Bobek_králíci z klobouku
Logo licence Bob a Bobek

kdo je autor boba a bobka?

Vladimír
Jiránek

6. června 1938  – 6. listopadu 2012

Vladimír Jiránek je spoluautor Pata a Mata

Vladimír Jiránek byl celý život kreslířem a karikaturistou na volné noze. Spolupracoval s řadou časopisů, např. Dikobraz, Mladý svět, Melodie, Technický magazín, Literární noviny a Živa. V posledních letech života spolupracoval s deníky Lidové noviny, Mladá fronta DNES, Hospodářské noviny, časopis Reflex a internetové stránky Neviditelný pes.

Ilustroval desítky knih např. Jak jsem bránil přírodu (J. Velek, 1980), Parkinsonovy zákony(C. N. Parkinson, 1984), Zákaz vjezdu do ráje (J. Štroblová, 1987), Příběhy pro dvě nohy (J. Velek, 1988), Život jako štafeta (J. Marhounová, 1988), Sen a snění (M. Černoušek, 1988), Cesty a poutníci (J. Vácha, 1989), Stará dáma se baví (L. Vaculík, 1990).

Další informace

Jako scenárista a režisér spolupracoval se studiem kresleného filmu Bratři v triku a studiem AIF, tyto filmy byly mnohokrát oceněny na zahraničních filmových soutěžích.
Pro československou a později českou televizi připravil večerníčky Bob a Bobek a Pat a Mat, na kterém spolupracoval s režisérem Lubomírem Benešem.
Je autorem jedenácti knih kreseb: Anekdoty o civilizaci (1977), Jak je tomu u lidí (1983), Humor a psychoanalýza (1984), Běžte – a milujte se! (1987), Knížka pro snílky (1989), Události (1990), Všichni jsme demokrati (1992), Omilovánky (1995), Hamleti, klauni a ti druzí (1997), Doktorská knížka (1997), Zakázaný Jiránek (1998) a spoluautorem knihy Proti blbé náladě (B. Pečinka, V. Jiránek, 1999).

V roce 1998 získal cenu Karla Poláčka v kategorii Humor moudrých, 2005 – medaile Za zásluhy (udělena prezidentem republiky), 2009 – Řád Bílé opice (ocenění České unie karikaturistů).

Zajímavý článek napsal irozhlas.cz.

kdo kreslí boba a bobka nyní?

Martin „Skam“ Krejčí se narodil den před Štědrým večerem, 23. prosince 1971 v Praze. Už od malička sbíral a kreslil komiksy. Vyučil se jako letecký mechanik, za Československo závodně tančil break dance, vystřídal řadu zaměstnání, ale jeho vášeň pro ilustrace mu zůstala a tak se od roku 2008 živí jako ilustrátor na plný úvazek.

Přezdívka Skam, pod kterou tvoří, pochází z dob sametové revoluce, kdy patřil mezi první grafiťáky v České republice. Boba a Bobka kreslí od roku 2012, poté co je převzal od Alexe Dowise a navázal tak na Jiránkovskou linku. Rozsah dokončených prací: komiksy, plátna, storyboardy, buklety CD, plakáty, fáze pro animaci, pozadí do animace, ilustrace stolních her (nominace na Grand Czech Design 2012), design triček, kreslený videoklip, murály, ilustrace webových her a webů.

Martin „Skam“
Krejčí

23. prosince 1971

Martin „Skam“ Krejčí

Kde Bob a Bobek bydlí?

Klobouk kouzelníka Pokustona

Bob a Bobek jsou králíci, kteří patřili kouzelníkovi s podivným jménem Pokuston. Ten bydlel v maringotce a bavil své okolí tím, že uměl z klobouku vykouzlit králíky. Jednoho dne ale Pokuston při hledání hůlky vyházel celou maringotku a omylem kloubouk i s králíky zapomněl na louce a odjel. A tady začíná příběh dvou králíků, kteří se o sebe musí postarat sami.

Rádi byste využili licenci Boba a Bobka i ve svém podnikání? Kontaktujte nás, poradíme vám jak na to.

Bob a Bobek králíci v klobouku s houbou

jaké emoce u vás bob a bobek vzbuzuje?

Emoce jsou
v podnikání důležité

Emoce dodávají každému businessu lidskost.
Bob a Bobek vyloudí úsměv na tváři každému dítěti, ale i dospělému. Králíci jsou tak ideální postavy, které propojí humorem vaše zákazníky i s vaším brandem.

Bob a Bobek malují